Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vojtova metoda

6. 3. 2009

"Vojtovka"  je v naší rehabilitaci základ, ale ne všelék....

Honzík má širokospektrální postižení, snažíme se ho rozvíjet všemi směry.... byla by chyba, snažit se ho tzv. postavit na nohy a zapomínat na vše ostatní....možná nebude chodit, ale o to víc bude vidět, vnímat, rozumět, bude rád s lidmi a na světě..... prostě kvalita života není jen v pohybové dokonalosti.

 

 

Co je to vlastně Vojtova metoda?

Tato bezesporu velice účinná forma terapie byla objevena profesorem Václavem Vojtou  v padesátých letech minulého století. Jde o soubor metod reflexní lokomoce (reflexní lokomoce = automatické pohyby, jakými všechny živé tvory vybavila příroda). Použitím reflexní lokomoce je možné vracet do funkce svaly, které člověk při svém pohybu nedokáže vědomě používat. Vrozený pohybový program, který je při poruše blokován, je vyvoláván z podvědomí bez aktivní spolupráce pacienta. Proto může být aplikován na miminka nebo na mentálně postižené - ani jedna skupina není schopna vědomě spolupracovat. Drážděním spoušťových zón dochází k aktivaci a k řazení svalových skupin správným způsobem - což se zapisuje do vědomí pacienta. Pacient se znovu učí svaly správně ovládat.

Mgr. J. Marešová: Každý, i ten nejvíce postižený člověk má v mozku naprogramovaný správný vzorec. Na terapeutických principech prof. Vojty je geniální to, že on metodou pokusů a omylů našel spoušťové zóny, které jsou schopné odstranit veškeré patologické projevy. Představte si, že máte před sebou cestičku zapadanou sněhem (chybný motorický vzorec). Když vezmu do ruky hrablo a začnu cestičku prohazovat (zmáčknu spoušťovou zónu), můžu začít cestičkou procházet (reflex je nastartován). Některé cestičky pokrývá slaboučká vrstva sněhu, stačí je jednou hrablem projet a je uklizeno. Na jiných cestách jsou metrové závěje (u těžších postižení či u těch postižení pohybového aparátu, kde jsou náhradní patologické vzory léta fixované, bude trvat o dost déle, než se dostaví úspěch - než se znovu nastartuje správný program). Odházet z těchto zavátých cest sníh bude trvat dlouho. A bude to stát dost námahy, trpělivosti i sil.

 

 

Kdo byl pan profesor Vojta?

Profesor MUDr. Václav Vojta byl významný český neurolog, ročník 1917. Zemřel před osmi roky. Jak už to tak u nás tehdy chodilo, jeho zásluhy museli nejprve ocenit v Německu, kam dr. Vojta emigroval v roce 1968, aby se posléze stal celosvětově uznávaným odborníkem v léčbě a diagnostice dětských vývojových poruch. Pan profesor neměl rád, když se jeho technice říkalo Vojtova metoda, ale trval na označení princip. Takže správné označení jeho celoživotní práce je Vojtův princip (zdá se ale, že se tento název mezi laickou veřejností nevžil). Ti, kdo měli šanci ho osobně poznat či s ním spolupracovat, o něm hovoří jako o vynikajícím odborníkovi a skvělém člověku, který se svými malými pacienty pracoval s láskou a obrovskou empatií. Jeho velká důvěra v lásku matky k dítěti mu otevřela cestu k léčbě dítěte s postižením. Dovolila mu svěřit vysoce odbornou péči do rukou rodičů. Na přednáškách prý často opakoval větu: "Matka intuitivně pracuje vždy správně a dítě od milující matky tuto léčbu přijímá."

Varování přímo z praxe: Nikdy se neučte "vojtovku" na dálku - tedy ani z nějaké knížky nebo instruktážního filmu pochybné kvality, dokonce ani od kamarádky, která "si to se svým dítětem vyzkoušela, takže ví, o co jde...". I takové maminky podle paní fyzioterapeutky mezi námi chodí...

sdc13305.jpg

Své dítě svěřte toliko rukám odborníka - ideální je spojení pediatr - neurolog - fyzioterapeut. Posledně jmenovaný vás pak naučí s děťátkem cvičit - a to rozhodně nikoli v rámci jednorázové lekce. K fyzioterapeutovi budete docházet s dítětem na pravidelné konzultace - odborník už si ohlídá, zda maminka "vojtí" správně.

 

Vzhledem k tomu, že při terapii Vojtovou metodou se většinou jedná o léčbu dětí, je potřeba si uvědomit, že tak, jak se dítě vyvíjí, rozvíjí se i jeho léčba - a během léčebného procesu se mění. Rozhodovat o způsobu a postupu léčby může pouze zkušený odborník, který zná zákonitosti vývoje jedince a možnosti, jak Vojtův princip aplikovat na měnící se situaci.

 

Vojtova metoda: Všechny maminky o ní dnes mluví a v podstatě - když se na toto téma stočí řeč například v čekárně u dětského doktora - málokterá ví, oč vlastně jde. Nejčastěji slyšíte odpovědi typu: "Dítě leží různě pokroucené na podložce a vy mu stlačujete nějaké body."

 

Vojtova metoda je velmi složitá metoda vhodná pro cvičení novorozenců, kojenců i starších dětí v případech, kdy je nějakým způsobem porušen či zpomalen vývoj dítěte. V naší republice je tato metoda považována za nejlepší léčbu pro pacienty postižené například jakoukoli formou dětské mozkové obrny.

Jak cvičit?

sdc12520.jpgVzhledem k potřebě tuto terapii aplikovat pravidelně, učí se rodiče Vojtovu metodu pod odborným vedením fyzioterapeuta tak, aby ji mohli provádět doma i několikrát denně. U dětí se provádí cvičení v rozsahu 5 až 30 minut podle věku dítěte. Dávkování u dospělých je individuální a záleží na typu postižení a věku pacienta.

 

  • prozradíme na sebe, že ve věku Honzíkových dvaceti měsíců se začínáme od vojtovky pomalinku polehounku odchylovat a zkoušíme dva prvky z Bobathovského cvičení.....
  • důvod je ten, že Honzík sice má reakce při vojtovce pěkné, ale sám je nedokážesdc12521.jpg převést do reálného života a nedělá žádné přílišné pokroky, proto více zapojíme cvičení hrou, na nestabilních plochách, apod.  - a první vlaštovky pokroku jsou - udrží lépe hlavičku a stabilitu na kolínkách, u pasení koníků už potřebuje asistenci jen zřídka....

 

Pokud se chcete vojtově metodě opravdu podívat na zoubek, doporučuji knihu:

Dítě ve Vojtově terapii

Příručka pro praxi

ObrazekAutorka: Heidi Orth                                 

Vydání: 1.

Počet stran: 216

Formát: 17 x 24 cm

Vazba: brožovaná

ISBN: 978-80-7232-378-4

 

 ObrazekObrazekObrazekObrazek

 

Konečně je zde kniha pro rodiče a terapeuty, která názorně vysvětluje Vojtovu terapii u kojenců a malých dětí.
Zkušená terapeutka srozumitelně popisuje diagnostiku a léčebný postup podle Vojty.
Výjimečná je kapitola, ve které vysvětluje principy spolupráce mezi terapeutem, dítětem a rodiči, protože rodiče se v rozhodující míře podílejí na terapeutickém procesu a úspěchu.
Cennou pomocí pro rodiče jsou kompetentní odpovědi na nejčastější otázky.
Kniha, která vás přesvědčí díky fundovaným a praktickým informacím o kojencích a malých dětech ve Vojtově terapii.

 

Zajímavý článek o Vojtově metodě najdete také tady.

 

  •  Kontaktní stránky -  na Vojtovo centrum (Č. Budějovice, MUDr. Kolářová)

                                              -  na Vojtovu společnost

                                                             - na www.rl-corpus.cz , což je jediné pracoviště v ČR, odpovědné za výuku Vojtovy metody a sídlí v Olomouci.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dotaz

(peťa, 19. 8. 2009 14:28)

Lucko, je to tak, že Vojta jakoby do toho mozku zakoduje správný " vzorec", ale už nás nenaučí, jak ty svaly, který třeba hezky zaktivuje,používat?A proto se používá k tomu i Bobath,kterej to dovede a naučí ty děti používat postižený místa?já vim, že je to napsaný tak divně,lepší formulace mě nenapadá:-);

Vojtovka

(P.F. " Kukačka" :-), 23. 4. 2009 20:17)

mně stačí bohatě 30 minut, ale teď jsme přetahli na 75 :-( ajajaj :-(
...mimochodem- moc hezké stránky, každej den se sem koukám:-)!
mw- www.petaf.estranky.cz