Jdi na obsah Jdi na menu
 


Začátek roku 2011

8. 1. 2011

 Jedna malá vzpomínka na Mikuláše s Ranou péčí ČB

 

sdc13127.jpgsdc13126.jpgsdc13139.jpg

sdc13137.jpg 

 

 

 

 

 

hvězdička.gifA ještě jedna vzpomínka na vánoční svátky

 

sdc13174.jpg     sdc13181.jpg

 

 hvězdička_klobouk.gif

 

 

 

sdc13203.jpg  sdc13191.jpg sdc13199.jpg

 

 

 

 

 

A co nám všem popřát do nového roku?

 

 

pf-2011.jpg

 

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Tradiční lednový pobyt v Arpidě

 

Jako každý rok jezdíme na dva týdny  na rehabilitační pobyt do Arpidy České Budějovice.

Moc se tam každoročně těšíme, jezdíme do známého prostředí a teď už i za přáteli, které jsme poznali na dřívějších pobytech. Vždycky si domluvíme stejný pobyt na další sezónu a tím si zajistíme, že se nás sejde vždy prima parta.

Kamarádky v práci mi říkají: "Jééé, ty se máš! Tak si tam ty lázně hezky užijte!"  A já se musím jen smát, do lázní má tenhle pobyt tuze daleko.

Ta spousta procedur dá hodně zabrat nejen Honzíkovi, ale i mamince. Při tom neustálém kolotoči  krmení, pití, chování, přebalování, převlékání je hodně znát, že je Honzík zase o rok větší a těžší. Záda mě po těch dvou týdnech bolí hodně a to jsem letos vynechala společnou perličku a díky lehátku se Honzík ve vaně perlil sám. Mě stačila ta hodila plavání v bazénu, kdy ho téměr nepřetržitě musím držet nad hladinou.

Honzíkovi intenzivní pobyt prospívá. Je po něm sice vždy unavený, ale pěkně protažený a nastartovaný do dalšího cvičení. Je to vzpruha - nejen fyzická, ale také duševní.

 

Jak vypadá rozpis procedur? Třeba takhle:

 

sdc13298.jpg

snídaně

8:30 ergoterapie

9:00 první cvičení (cca 45 min)

 

sdc13344.jpg

9:45 motomed

10:00 perlička

(poté svačina a rychlý spánek, mezitím mamka oběd)


 

sdc13305.jpg 

12:30 druhé cvičení (cca 30 min)

 

 

 

 

sdc13314.jpg

 

 

 

 

 

13:15 stání ve stojanu

 

 

 

 

 

sdc13333.jpg14:00 bazén (60 minut)

 

 

 

 

- možnost večerního cvičení - individuálně

- mezitím ve volných chvilkách  konzultace u soc. pracovnice, dětského lékaře, neurologa a ortopeda

- každý den, od pondělí do pátku..... víkend je na zotavenou!

 

 

sdc13303.jpg

Je to pěkná dřina,

jak dokazuje několik momentek z pobytu!

 

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

 

 Únorové setkání Rané péče

Seminář Nevidím

Třetí únorovou sobotu jsme se vydali na setkání  rodičů s úmyslem zažít, jaké to je, když naše oči vidí to, co vidí oči našeho Honzíka. Seminář Nevidím nás nezklamal.  

Tentokrát byla účast rodičů hojná a o zábavu nebyla nouze. Poradkyně rané péče pro nás připravily dva tématické okruhy. V prvním nám nasimulovaly pomocí brýlí z bublinkové fólie silnou slabozrakost, v druhém jsme dostali klapky pro úplnou tmu a zkoušeli čich, hmat a sebeobslužnost.

sdc13376.jpgPřekvapilo nás, že přes brýle z bublinkové fólie jen těžko rozeznáváme obrysy předmětů a často nedokážeme určit, o co se jedná, i když s předměty máme již zažitou životní zkušenost....nebo že si je musíme přiložit až téměř k obličeji, abychom rozeznali, o co se jedná. Také jsme různě natáčeli hlavu, abychom předměty identifikovali, hodsdc13377.jpgně jsme v tom poznávali chování našich dětí. Poznali jsme, jak velkou roli hraje dobré osvětlení místnosti, používání jasných kontrastních barev a zřetelné kontury předmětu.  Vyzkoušela jsem si, že velmi lehce nepostřehnu všechny předměty v obvyklém zrakovém poli, těžko rozeznám 2D od 3D předmětů a také na větší vzdálenost nejen že nerozeznám mimiku obličeje, ale ani osobu. Už vím, proč je Honzík takový posluchač a proč je pro něj sluch tolik důležitý.

 

 

sdc13379.jpgV druhém tématickém okruhu jsme "vyfasovali" klapky na oči a přišli o zrak úplně. Pomocí čichu a posléze i hmatu jsme zjišťovali předkládané druhy ovoce, zeleniny sdc13378.jpga koření a ačkoliv to byly běžné suroviny, ne vždy jsme se trefili správně. Pak jsme pomocí nosánků zjistili, že nám bylo na stůl předloženo čerstvé pečivo a vyzkoušeli jsme si sebeobsluhu jako slepci. Často jsme mazali Ramu na jedno místo, občas skončila na kalhotách a přestože jsme si byli jistí, že jsou rohlíky namazané krásně, po odložení klapek jsme "prohlédli" :).

Závěrem jsme si báječně popovídali s našimi poradkyněmi a tři hodiny uplynuly jako voda.

Opět to bylo velmi příjemně strávené odpoledne.

Děkujeme poradkyním za zajímavě připravený odpolední program a "hlídačkám" za péči o naše děti, díky nim jsme si mohli program náležitě vychutnat.