Jdi na obsah Jdi na menu
 


DMO kvadruparéza (hypotonická forma)

6. 3. 2009

Jak Honzíkovo  postižení vypadá v reálu se dočtete v kapitole   Honzík - A jak jsem na tom dnes? a následně tady.

 

DMO

dětská mozková obrna je  celoživotní neprogresivní postižení hybnosti a postury těla, způsobené poškozením vyvíjejícího se mozku.

jinak řečeno......

DMO není nemocí v pravém slova smyslu, ale jde o následek nějakého onemocnění nebo příčiny, která způsobila poškození nezralého mozku. Příčina může být různá - nedostatek kyslíku v děloze, infekce, tox. látky, léky, krvácení do mozku při porodu....

 

Druhou důležitou známkou DMO  je to, že poškození mozku je sice  trvalé a nezvratné, ale nezhoršuje se. To DMO odlišuje  od některých jiných onemocnění , u kterých díky chybné genetické informaci  dochází k postupnému zhoršování stavu dítěte.

 

I když samo osobě poškození mozku nepokračuje a je trvalé, stav dítěte se mění podstatně, což souvisí s jeho vývojem.  I částečně poškozený mozek se vyvíjí, dozrává - tento vývoj je však jiný, odlišný a výrazně pomalejší.

 

Důležitou vlastností syndromu DMO je jeho variabilita. Následky onemocnění jsou extrémně různé.  Některé děti jsou schopny se zařadit do běžného normálního života, jiné jsou po celý život odkázány na péči druhých.....jako náš Honzík.

 

Honzík je kvadruparetik - což je bohužel to nejtěžší postižení, jaké  mohl do vínku získat, v praxi to znamená,  že ani jednu ze svých  končetin neumí plnohodnotně používat.

 

Honzík je hypotonik -  hypotonie  je forma chabé obrny, která je nápadnější na dolních končetinách. Setkáme se s ní v kojeneckém věku, v dalších fázích se může měnit (až v polovině případů)  na formu spastickou nebo dyskinetickou. V případě, že nedojde ke změně, je velmi narušen intelekt - Honzíkův případ.  Svalové napětí  je snížené, tzn. že je takové "blátíčko".... - v podstatě nedokáže držet ani hlavu.

 

Prosím nezaměňujte DMO s dětskou obrnou - poliomyelitidou, což je obávaná virová infekce postihující míšní nervové buňky a způsobuje často trvalé hybné následky. Proti této dětské obrně se u nás úspěšně očkuje (na lžičku) a díky této prevenci se poliomyelitida  u nás už léta nevyskytla!

 

 

více o DMO obecně se dozvíte zde...

Správná připomínka v komentářích...dodneška jsem nerozlišovala mezi kvadruparézou a kvadruplegií...často je to mylně označováno i laickou veřejností a v různých článcích, dokonce jsem našla i jedno špatné označení ve slovníku   ...tak tedy - podle významu slova:

           kvadruparéza - je  oslabení , nebo částečné ochrnutí všech čtyř končetin (Honzík může vykonávat pohyby končetinami, i když nekoordinovaně, nedokonale  a necíleně)
 

          kvadruplegie - je ochrnutí končetin a trupu způsobené poškozením míchy v dolní krční oblasti, postižený končetiny neovládá vůbec, ve srovnání je tedy kvadruplegie těžší postižení než kvadruparéza

......Honzík je tedy   k v a d r u p a r e t i k

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

posílám a přeji mnoho a mnoho síly a lásky

(Daniela Charvátová, 10. 11. 2013 15:40)

Dobrý den,
ráda bych Vás podpořila a sklonila se před Vámi :)
Tento týden jsem se dostala na praxi k takto postiženým lidem a zamilovala jsem se do nich. Moc si vážím toho, že máte Honzíka doma a tak bych od vás ráda přijala nějaké rady. Na Honzíkovi je vidět, jak je s Vámi, štěstí. Lidé, kteří jsou u nás v ÚSP,tak šťastně nepůsobí. Chápu to, za jedno jim , přesto, že nemají iq,chybí láska těch nejbližších a za druhé jejich více na jednom místě a pečovatelů méňě...a tak bych od Vás ráda získala rady v konkrétních činnostech. Tím, že mám sama svojí rodinu, tak tam mohu docházet jen nárazově a tak bych ráda byla platná více než jen při přebalování. Myslím, že každý vřelý dotek musí vnímat. Mějte krásné dny :) Daniela

17 a pol mesačná Nikuška

(najJulinka, 19. 8. 2011 22:12)

Dobrý den. Konečne som našla o DMO hypotonickej forme. Naša Nikuška ju má tiež. Má naklonenú hlavičku do jednej strany a tiež ju ma tak všelijak proste. Ešte neštvornožkuje. Na štyri sa prvýkrát postavila pred 3 a pol mesiacmi ale nestavia sa bežne.. každé naše postavenie sa na štyri je velká sláva. Viete mi poradiť kde najdem toho na internete viac o hypotonickej DMO? Neviem čo očakavať. na čo sa pripraviť. Našu Nikušku máme z domova, čakame na sud momentalne o zvereni... Ale je naša a nedáme ju. proste to berieme, že taká sa nám narodila, aj ked som ju fyzicky neporodila ja.

hypotonie

(marcela, 3. 8. 2011 16:19)

dobry den mam taky 17 mesicni dceru a mame taky hipotonii ale mame k tomu dalsi nemoc metabolickou vrozenou a uz jsi ty nemoce nechcu ani pripoustet bojujem jak muzem ale doufam ze to zvladnem karolinka je takova bojovnice a hlavne nema clovek stracet nadeji a uzivat si kazdou minutu

kvadruplegie?

(pf kukačka :-), 21. 6. 2009 12:00)

já myslela kvadruparéza :-)..Honzík neovládá ani jednu vůbec?Plegie je totiž ochrnutí a paréza oslabení..takže kvadruplegie?