Jdi na obsah Jdi na menu
 


Arpida České Budějovice

23. 3. 2009

 ObrazekArpida v Českých Budějovicích je nestátní zařízení, tj. není potřeba doporučení vašeho neurologa a schválení pojišťovny. Ubytování s stravu  si hradíte sami, procedury pojišťovna. Pobyty jsou týdenní, ale raději dvoutýdenní. Procedury se odehrávají jen v  pracovních dnech, o víkendech je volno - můžete buďto zůstat a strávit víkend s ostatními maminkami  nebo odjet na víkend domů -  pokud to nemáte daleko,  a vrátit se nejlépe v neděli večer.

 

 

 

Pokud máte o pobyt zájem, napište si na email: info@arpida.cz, pošlou vám informace, co vše od vás k vyřízení pobytu budou potřebovat  - budou po vás chtít Obrazekposlední neurologickou či jinou lékařskou zprávu, atd....... Vaši dokumentaci zhodnotí neurolog Arpidy a určí naléhavost nástupu. Můžete sebou vzít i jiné rodinné příslušníky, ale je třeba to Obrazeknahlásit předem, aby vám zajistili větší pokoj. Ubytování je 150,- na osobu a den (za dítě se platí také), stravné (pouze oběd) 40,- pro dospělého, 30,- pro dítě(informace z ledna 2011). Snídaně a večeře si řeší maminky po svém. K dispozici je plně vybavená kuchyňka včetně nádobí (je dost skleniček, hrnečků,talířů i hrnců - jen malé lžičky věčně ubývají),  s lednicí (jsou dvě - jena velká dvoumetrová a jedna malá s malým mrazáčkem), sporákem, varnou konvicí a mikrovlnkou. Mixér jsme měli vlastní.

 

Mě a syna vyšel dvoutýdenní pobyt na 3 700,- Kč (syn měl vlastní stravu).

 

 

Pokoje jsou minigarsonky (nebo apartmány - pro početnější rodinu) - postel lze rozložit jako letiště, k dispozici je dětská postýlka, v koupelně sprchový kout, samozřejmě vlastní soc. zařízení. Velké apartmány mají koupelnu a toaletu poblíž -   přes chodbu. Na chodbě je společenská místnost s velkou sedačkou a televizí - drbárna pro maminky.

 

 

 

Na menších pokojích je příjemně teplo (byli jsme tam v lednu), na chodbách se také topí, ale jsou to velké prostory - tam je to pocitově tak na mikinu.  V apartmánech je chladněji. Do společenské místnosti k televizi je nejlepší teplá deka nebo lahev vína. Naopak v létě tam může být příjemný chládek.

Na chodbách je volný pohyb - vhodné pro všechny druhy odstrkovadel, tříkolek, lopedů - vhodná a vítaná rehabilitace,

Návštěvy jsou samozřejmostí, jen se nahlašují na recepci. Od vchodu vyfasujete vlastní klíč, takže nejste omezeni dobou návratu z vycházek. 

 

Pár fotografií z Arpidy 2009  si můžete prohlédnout zde , z Arpidy 2010 zase zde.

 

Po příjezdu  vás ohodnotí  hlavní neurolog MUDr. Peřina a vypíše vhodné procedury , v týdnu vás ještě prohlédne dětský lékař, popř. na vyžádání ortoped.

 

 

Takže ty procedury jsou:

 

Obrazekbazén - každé odpoledne  -  kromě  pátku (sanitární den) - teplota vody 31 - 33 stupnů - volná rozplavba -      plavky rozhodně sebou (i pro vás a  zdravé sourozence, pokud jedou) ...pro inkontinentní děti jsou nutné plínky a na ně ještě nejlépe plavky kvůli hygieně. Pro ležící děti je vchodem přes perličku k dispozici na přebalení vojtův stůl a postel.

 

perličková vana  -  1x denně vždy po cvičení - cca 20 min. - k dispoziObrazekci jsou i erární ručníky, doporučuji vzít si tělové mléko, českobudějovická voda příšerně vysušuje pokožku


 

ObrazekLTV - 2x denně s rehabilitační sestrou (nebo bratrem) -  cvičí se zde Vojtova metoda, na Bobatha nemá nikdo oficiálně certifikát, samozřejmě základy nejspíš znají, cvičí se i různá protahovací cvičení, na míči, umí reflexní terapii plosky nohy, cviky z Čápové, apod. ....  - k dispozici odpoledne volná cvičebna s rehab. stolem

 

možnost magnetu (my jsme nemohli),

 

Obrazekmotomed - mají i ten nejmenší pro dvouleté děti, my šlapene v leže na žíněnce


 

ergoterapie - každý den půl hodiny, my jsme se naučili bazální masáže, okoukli nové hračky, konečně nám někdo ukázal orofaciální stimulaci, u dětí se trénuje výdrž a pozornost, spolupráce s někým jiným....

 

canisterapie - pouze po domluvě

 

hipoterapie -  pro pobyty pouze v létě a jen v pondělí odpoledne, spíš jen takový bonbónek navíc ...

 

Prostředí příjemné, lidé (maminky, sestřičky, rehabky, recepční)  také.  Vše je v jedné budově, mimochodem krásně architektonicky řešené.

 

Parkoviště v areálu zdarma. K dispozici je  automat s teplými nápoji, v areálu se nekouří. Vše je bezbariérové, všude dojedete s kočárem nebo vozíkem........

 

V budově je speciální mat. školka, spec. škola, modelové bydlení, atd....

 

Ještě bych doplnila, že zařízení je spíše rodinného typu, ubytování pro 6 maminek a jejich děti (popř. manžela), procedury začínají kolem osmé a končí kolem tří - čtyř odpoledne. Vše je na domluvě, podle režimu dítěte.....

 

V blízkosti Globus - pro nákupy.

 

Bohužel termíny jsou zhruba na rok zamluvené dopředu, ale zkuste se nechat zapsat jako náhradníci.... jedinou nevýhodou je, že pak vám zavolají třeba týden nebo jen dva dny před nástupem.... ale zkusit to můžete! Nám na první pobyt zavolali cca měsíc po podání žádosti.

 

Pro doplnění komentář maminky Kubíka s DMO kvadruparézou:

Tak musím napsat, že se nám moc moc líbilo, funguje vše tak, jak psala Šányska, jen bych doplnila, že jsme  krom toho výčtu docházeli s Kubíkem ještě 2x týdně na logopedii ( počet lze domluvit, my si jen ujasňovali informace, kontrolovali, zda to co děláme, děláme správně. zaměřili jsme se hlavně na pití z hrníčku, motoriku mluvidel, olizování se, orofaciálku, alternativní komunikaci, rozvoj řeči atd. paní logopedka byla super, půjčila a doporučila plno literatury).
Protože do Arpidy dochází paní na muzikoterapii, užívali jsme si téměř každý den i hodinovou muzikoterapii. Podle toho, jak jsme stíhali ostatní procedury jsme na ní chodili buď do školky, nebo stacionáře ( oboje je v budově Arpidy), někdy jsme stihli během dopoledne i odpoledne oboje :-)Muziko byla super, ve školce byla zaměřená hlavně pohybově, ve stacíku spíš relaxačně, hodně se pracovalo s nástroji, které vibrují, ty se pak přikládaly dětem na klouby, končetiny, hrudník, masírovali jsme hedvábnými šátky atd atd.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Péče se vyplatí

(stimamorin, 6. 12. 2009 14:21)

Fandím vám, rodinko, jsem o hodně starší máma syna - 33 let mu bylo - který má DMO , kombinovanou vadu, vozíčkářem je, ale měl být ležák. Nikdy jsem to nevzdala, zaktivovala jsem celou rodinu, někdo se zapojil, někdo se už jedenáct let neozval vůbec, ale syn je ve svém životě, který se vyvíjel velmi pomalu, dnes dosti vyrovnaný, pohodový, jediné, co ho vyvádí neustále z míry, když s ním někteří ošetřující nezacházejí s důstojností, která patří každému tvoru na světě. I to se stává stále, ale čím dále tím méně často. Arpidu dobře znám ještě když začínala v Praze, později jsem pomohla vybudovat AKORD, v Praze 2, Záhřebská 36, kam se mohou o radu i pomoc obrátit rodiče dětí s postižením, na google pod heslem AKORD najdou spojení. Můj syn je nyní 5 měsíců už v Domově Sulická 48 v Praze 4, rodiče na přímou denní péči už zdravotně nestačí, tam má péči a o rodinu pochopitelně také nepřišel, jezdí domů na pobyty a navštěvuje ho rodina sestry s dětmi, přátelé, má asistentky, aby mohl jezdit na akce i mimo Domov Sulická. Byl i v chráněném bydlení, které se žel pro finanční bídu rozpadlo, měl svou garsonieru s obsluhou, v Domově jsu na pokoji dva, ale zvykl si docela dobře, rehabilitaci i kroužky má přímo v Domově. Kdybychom ho však kdysi nechali ladem, toto vše by mít nemohl, dřina kolem cvičení i odříkání jiných vlastních aktivit se vyplatila, stálo t za to. Vytrvejte, čistá duše vašeho synka vám vrátí vždy sílu i radost.